A tavasszal virágzó növények hagymáit ősszel kell elültetni, mert télen gyökeret eresztenek, a kis hajtások még ősszel megindulnak, és kikandikálna a talajból. Kora tavasszal pedig megindulnak, és az első napsugarak előcsalják a bimbókat a zöld hajtásokból. Így már könnyű megjegyezni, hogy a kora tavasszal nyíló fajtákat ültethetjük ősszel. Ezek pedig a hóvirág, krókusz, tulipán, muscari, nárcisz, jácint, illetve a legtöbb liliomféle. Ezek fagytűrő növények, így ősszel nyugodt szívvel kiültethetjük őket.
A tavasszal ültethető fajták általában nem fagytűrőek, ezért ősszel ki kell emelni a földből, és fagymentes helyen tárolni. Ilyen a kardvirág és a dália, de tavasszal is ültethető a liliom, az illatos gyöngyvirág, a szellőrózsák, íriszek, illetve a legtöbb évelő hagymás, gumós növény. Természetesen óriási a választék, évről-évre szebbnél szebb, különleges fajták bukkannak fel a kertészetekben, és egyre nehezebb választani a csodálatos virágözönt eredményező gumók, hagymák közül.
A legtöbbjük csoportosan érvényesül igazán, érdemes páratlanul ültetni őket. Ha virágágyásba ültetjük őket, figyeljünk a magasságra és a virágzási időre! A tavaszi virághagymákat feltétlenül hagymaültető kosárba helyezzük a földbe, hogy könnyebben kivehessük őket ősszel. Emellett természetesen nagy segítségünkre vannak a rágcsálók, vakondok, pockok elleni védekezésben.
A tavaszi hagymás virágzók akkor lesznek a legszebbek, ha vízáteresző, laza, tápanyagdús talajba ültetjük őket. Ellenkező esetben a kardvirágnak előfordul, hogy csak levelei lesznek, megfelelő kálium hiányában pedig elmarad a lényeg, a gyönyörű, füzérben omló, csodálatos virágözön. Én minden ültetéskor teszek egy maroknyi Gyökéritatót és virágzást elősegítő Jóföld Rózsaföldet a hagymák alá. Ezzel az egész virágzási idő alatt megfelelő tápanyaggal látom el a kardvirágokat, dáliákat, liliomokat.
Egyes alacsonyabban növő fajtákat érdemes dézsába, növénytartóba ültetni, nagyon szépen mutatnak a teraszon, balkonon vagy a kert pihenőszegletében. A gyönyörű begóniák egész évben ontják dús, élénk színű virágfejeiket, jól bírják a tűző napot, és nem igényelnek sok vizet. Az egyik leghálásabb balkonnövénynek számítanak. Éppen ezért függő kaspók, balkonládák kedvelt tavaszi gumós virágzói.
A kardvirágok alá feltétlenül tegyünk Gyökéritatót, mert a pangó víuz a legnagyobb ellenségük! A magasabb fajták mellé mindenképp növénykarót szúrok, mert a magas növényszárakat az erős szél megtépázhatja. A kardvirágok csakis csoportosan ültessük, csak így érvényesül valódi szépségük.
A liliomok az egyik legkedveltebb tavaszi virágzó gumós növényei. Illatos, elegáns virágfejei egzotikus hatást kölcsönöznek a kertnek, nincs, aki ne csodálná meg ezeket a különleges szépségű, csodálatos virágkölteményeket. Manapság a tigrisliliomtól kezdve a pókliliomon át számtalan különleges fajtájával találkozhatunk, de a legnagyobb kuriózumnak mégis a varázslatos faliliomok számítanak. 2-3 év alatt akár a 3 méteres magasságot is elérhetik, de megfelelő tápanyagellátottság mellet már az első évben is 2m feletti magasságúra nőhetnek. Ráadásul fagytűrőek, nem kell feltétlenül bevinni őket télen fagymentes helyre. Az első évben természetesen jót tesz, ha takarjuk a gyökerüket.
A dáliák a kert vintage hangulatáról gondoskodnak,egyetlen gumóból évről-évre egyre nagyobb bokor cseperedik. Napjainkban nagymamáink pompon- és labdadáliái mellett a legnagyobb kedvencek a "DINNERPLATE" dáliák, amelyek akár 40-50cm átmérőjű fejükkel vívják ki csodálatunkat. Dáliák között az alacsony, csokros, mignon dáliákat dézsába ültethetjük, hogy az egymás után kinyíló virágfejeket a balkonon pihenve folyamatosan csodálhassuk! A magas dáliákat érdemes növénytartó keret közé ültetni, hogy a növekvő növény időben megfelelő támasztékot kapjon.
A pajorok a gondosan elültetett hagymákat teljesen tönkretehetik, ezért ültetéskor védekezzünk talajfertőtlenítővel! Ha Artist használunk erre a célra, a hasznos baktérium- és gombakészítményeket megkíméljük a talajban, azok pedig segítenek nekünk a növényt egészségesen tartani. Hagymásaink jobban fognak gyökeresedni, üdébbek, szebbek lesznek.
A kerti talaj iránt nem túl igényesek hagymás növényeink, de a jó vízelvezetésről mindenképp gondoskodjunk! A túlságosan kötött talajt a hagyma alatt egy maréknyi laza virágföldbe kevert kaviccsal, homokkal, vagy kókuszrosttal lazíthatjuk. Gyökéritató használatával egyúttal tápanyaggal is ellátjuk és dúsabb virágzásra serkentjük növényeinket.