Nagy port kavart a hír, miszerint idén Magyarországon több hatóanyag engedélyét nem hosszabbíttatták meg a gyártók, vagy nem kapták meg az engedélyt a növényvédelmi hivataltól. Ezek a termékek jövőre már nem lesznek elérhetőek a boltokban, így aki évek óta használja, más alternatíva után kell nézzen.
MELYIK TERMÉKEK nem lesznek elérhetőek itthon?
Az egyik legismertebb termék a Mospilan felszívódó rovarölő szer, amely a cseresznyelégy, dióburókfúró légy, buxusmoly elleni harc legnagyobb adu ásza volt a kiskerti felhasználók kezében. Nem tűnik el teljesen a piacról, de 2023 november 23-tól csak növényvédelmi engedéllyel, szakemberek számára lesz elérhető a boltokban.
A Mospilan mellett a legnagyobb érvágást talán a Dicamba hatóanyagtartalmú gyomirtós gyeptrágyák megszűnése fogja jelenteni a kerttulajdonosok számára. A Substral és ICL gyomirtószert tartalmazó gyeptrágyái Magyarországon egyáltalán nem lesznek elérhetőek a gazdaboltokban, áruházakban. Néhány gazdaboltban, kertészetben még talán akad készleten ezekből a termékekből, ezek még pár hétig megvásárolható, de tavasszal hiába keressük majd a polcokon. Egyelőre maradnak a környezetbarát, természetes gyomlálás eszközei, a kapa és a gyomkiszedő kézi eszközök.
SUBSTRAL CELAFLOR ROVARÖLŐK IS MEGSZŰNNEK? - a szobanövények és mediterrán növények tetvesedése ellen a legkedveltebb rovarölő szerek a Substral Celafor család tagjai. A Celaflor rovarölő spray, a Substral Celaflor koncentrátum, illetve a 2in1 rovarölő táprúd 20db-os és 40db-os változata. Nagyon nagy segítség volt a leanderek, tölcsérjázminok, egyéb fagyérzékeny növények átteleltetéséhez.
Mielőtt bevittük növényeinket, lefújtuk őket, a táprudakat beszúrtuk a talajukba, és egészen január-februárig elkerülték a tetvek, atkák növényeinket. Februárban egy-egy táprudat még beszúrtunk a talajba és tavasszal gyönyörű, egészséges növényeket tehettünk ki a kertbe. Sajnos a Substral Celaflor termékcsalád termékei decembertől már nem elérhetőek a magyarországi boltok polcain.
Ugyanígy a Compo Triathlon rovarölő spray engedélye is lejár, december 31-től erről a termékről is le kell mondanunk. Sajnos az utolsó darabokért most kell még bejárni a boltokat annak, aki szeretne belőle otthonra.
MIA MEGOLDÁS?
Természetesen a rovarok és gyomok elleni védekezés lehetősége nem szűnik meg teljesen a kerttulajdonosok számára, de az egészen biztos, hogy a fent említett növényvédő szerek kivonása nagyon megnehezíti a kertbarátok dolgát. A kártevők elleni védekezés sokkal nagyobb odafigyelést igényel majd, a megelőző védekezésre jóval nagyobb figyelmet kell fordítanunk. Egyre inkább a környezettudatos kertápolás helyeződik előtérbe, az elkövetkezendő években a "bio" növényvédelem (ökológiai gazdálkodás) nagyobb teret kap majd.
Az elmúlt években a piacon egyre több "bio" alternatíva jelent meg a növényápolás terén, mintegy divathullámként végigsöpörve a kertbarátok körében. Talán a kényelmesebb növényvédelem helyett nagyobb hangsúlyt kap majd a környezettudatosság, a természetes szerek használata. Mi is igyekszünk a legjobb, leghatékonyabb megoldást megtalálni a megszűnő termékek helyettesítésére.
Rovarölő szerek helyett már egyre többen használnak például BoroiL narancsolajat, Káliszappant vagy Csalánkivonatot. A mechanikai védekezés is egyre elterjedtebb, sokan használnak rovar elleni hálókat, csapdákat, egyre gyakrabban kerül elő a kézi porszívó is például a poloskák gyérítésére.
Több BioKertBarát cikket itt olvashatsz: https://www.biokertapolas.hu/