Hidegek az esték, a reggeli hőmérséklet gyakran 5 fok alá esik. A kertben azonban épp most jött el az ültetési idény!
1. Mediterrán növényeink teleltetése:
A cameliát, tölcsérjázmint és a szobai hibiszkuszt, leandert, muskátlit is készítsük fel a teleltetésre! Ha kevés helyünk van, a leandert nyugodtan vágjuk vissza (max. 1/3-áig!). Ártani biztosan nem fogunk vele, emiatt nem kell aggódni. A metszés előnye, hogy jövőre jóval dúsabb lesz leanderünk, emellett télen a ritkább ágak között nehezebben szaporodnak el a tetvek és az atkák. Mielőtt bevisszük növényeinket, egy alapos lemosópermetezéssel lássuk el őket! Bekeverős szerek: Olajos rézkén, Vegesol eReS, Mospilan+Nonit, vagy Biosol Káliszappan. Készre kevert szerek: Celaflor Careo, Florimo spray, Compo Triatlon. Bio permetszerként használhatunk Boroil narancsolajas készítményt. A Substral Celaflor 2in1 rovarölős táprúd egész télen megvédi növényeinket a kártevőktől.
2. Veteményes, gyömölcsös: Félérett komposztunkat szórjuk ki gyümölcsfáink, bokraink tövébe, veteményesünkbe, virágágyásunkba! A veteményesben a talajt lazítsuk fel ásóvillával, hogy jobban szellőzzön, és tavasszal is könnyebb dolgunk legyen! A talajjavítás, és a hosszú hatású tápanyagutánpótlás érdekében a gyepfelületre szórjunk ki Alginitet, majd öntözzük be Bioremiq gilisztahumusszal (100m2 területre 1 liter Bioremiq) . Most ültessünk téli dughagymát, fokhagymát, és az eperpalánta ültetésével sem késtünk el. Gyümölcsfát, szőlőt, egrest, ribiszkét és málnát most ültessünk, hogy jövőre már csipegethessünk az első termésekből! Az ültetőgödör aljába mindenképpen tegyünk jó minőségű trágyát és laza virágföldet (1/3-2/3 arányban) a gyorsabb begyökeresedés érdekében! Ne felejtsük el rendszeresen beöntözni új szerzeményünket! Ültetéshez én mindig teszek Symbivitet, ami elősegíti a hasznos gombák elszaporodását a talajban, kiszorítva így a talajfertőzést okozó betegségeket. A Symbivit segíti a gyökérzet gyorsabb, erősebb növekedését.
3. Itt a sövényültetés ideje! Földlabdás örökzöldeket most vásárolhatunk jó áron. Ha már idősebb sövényünk van, most metsszük meg, hogy jövőre szép, egészséges hajtásokat hozzon! A fűféléket alaposan kössük össze! Ígyl megakadályozzuk a téli csapadék belefagyjon a növény tövébe, és kifagyjon.
4. Kihelyezhetjük a madáretetőket és odúkat, hogy hasznos kis lakóink megtelepedhessenek a kertben. Fontos, hogyha elkezdjük őket eteni, akkor egész télen gondoskodjunk a szükséges táplálékról számukra!
5. Virágoskert, balkon: Mihamarabb szerezzük be a hajtatható jácintot, cserepes csokros nárciszt, és az amarilliszt, hogy karácsonyra, vagy évvégére virágba borulhasson szobánkban. Ezzel a hideg téli napokra is biztosítottunk számunkra egy kis vidám tavaszt otthonukba.
Most ültessünk a virágoskertbe, sziklakertbe, bokrok alá hóvirágot, tulipánt, nárciszt, jácintot, medvehagymát, császárliliomot! Miért is hagynánk üresen télre balkonládánkat?! Az ablakból kinézve vidám színekkel örvendeztet meg bennünket a kis örökzöldekkel, fehér-rózsaszín erikákkal, árvácskával, díszkáposztával díszített beültetés. Balkonládába javasolt növények: erica, kövirózsa, borostyán, árvácska, mini örökzöldek, díszkáposzta, gaultheria és a fényes levelű Scimmia (Dérbabér)...Tippünk: az őszi balkonládába, a bejárat melletti kaspóba, vagy a teraszon lévő kaspókba ültessünk néhány hóvirág, jácint vagy fürtös gyöngyike virághagymát, így már kora tavasszal kedves kis virágok köszöntik majd a munkából hazatérő családot. Virághagyma-választékunkat itt találod...
6. Gyepápolás: A lehulló leveleket, rothadó gyümölcsöket ne hagyjuk a kertben, rendszeresen szedjük össze, hogy ne fertőzze növényeinket! Az egészséges avart azonban hagyjuk a sövények, cserjék aljában, hogy a hasznos élőlényeknek, sünöknek, rovaroknak természetes telelőhelyet biztosítsunk! Ma már tudjuk, hogy nagy kincs a komposztálás, így ne vitessük el és ne égessük el feleslegesen a fánkról lehulló lombkoronát! A dió és a gesztenye levelét ne hagyjuk a fák alatt, nyugodtan tegyük a komposztra! A pázsitot már nem kell öntözni, nehogy begombásodjon! Öntözőrendszerünket akár már téliesíthetjük is. November közepére egy utolsó fűnyírást mindenképpen iktassunk be! Ne vágjuk túl rövidre füvünket, 4-5 cm-es szármagasság épp ideális. Egy gyepszellőztetést még beiktathatunk a téli gombásodás megelőzése érdekében, de finom eszközzel dolgozzunk, ne erős késekkel!
Amennyiben ősszel még nem láttuk el megfelelő tápanyaggal gyepünket, még nem késő pótolnunk a káliumot, foszfort illetve az egyéb szükséges mikro- és makroelemeket. Általunk javasolt trágyák: Fontos, hogy csak ŐSZI GYEPTRÁGYÁT használjunk, nehogy a sok nitrogéntől beindítsuk a fűszálak növekedését! Javasoljuk: Everris Pre-Winter, Stress Controll, Autumn and Winter, Genezis őszi gyeptrágya, DCM BIO őszi gyeptrágya, Siforga szerves trágya granulátum.
Még utánvethetjük gyepfelületünk rikásabb, kopasz foltjait. Fontos, hogy megfelelő virágfölddel, humusszal keverjük, és kissé fedjük az egyenletesen elszórt fűmagot! A rendszeres nedvesen tartásról az utánvetést követő 2 hétben semmiképp se feledkezzünk meg! Egy kis őszi műtrágya hozzáadásával támogathatjuk a magok biztosabb csírázását, és meggyorsíthatjuk a folyamatot.
7. Növényvédelem: Novemberben még tehetünk Bioplant hernyófogó szalagot a fák törzsére a téli araszolók ellen! Ilyenkor a hasznos rovarok nem akadnak fenn az enyves gyűrűn, nyáron viszont óvatosan bánjunk ezzel a módszerrel! Lemosó permetezést a lombok nagy részének lehullását követően már végezhetünk. Sokan nem tudják, hogy az őszi lemosó permetezés akár hatékonyabb is lehet, mint a tavaszi. MIÉRT? A kártékony rovarok még nem húzódnak elég mélyre a növénybe és a talajba, így könnyebben elérjük őket. A gombás fertőzésekkel ugyanez a helyzet, még vígan éldegélnek a felszínen, nem vándorolnak elérhetetlen mélységbe. Használjuk hát ki a lehetőséget és védekezzünk ellenük mihamarabb! Örökzöldekre olajos lemosót NE használjunk, azokra Bordóilét, vagy Bordóilé+Ként javaslunk. Lombhullató cserjékre, gyümölcsfákra, díszfákra inkább olajos lemosó szert használjunk! Pl. Vegesol eReS, Nevikén, Olajos rézkén...
Örökzöldjeinket lássuk el magas foszfor- és káliumtartalmú táppal szöveteik és gyökerük erősítése végett, hogy a téli fagykároknak jobban ellenálljanak. Nitrogéndús tápanyagot semmiképp ne adjunk nekik ilyenkor! A legtöbb örökzöld táp sajnos nagy mennyiségben tartalmaz nitrogént, ezeket ősszel nem szabad kijuttatni! Nézzük meg a csomagoláson az összetételt, vagy kérjük eladó segítségét! Tippünk: amennyiben van otthon őszi gyeptrágya (Hauert, Substral, vagy Everris), abból is adhat nyugodtan az örökzöldeknek, így nem kell külön tápot vásárolni, keresgélni a polcokon.
Kellemes kertészkedést kívánunk!
www.biokertapolas.hu