Nagypapám mindig büszkén mesélte, hogy a kert legszebb fenyőfáját még együtt ültették el a gyerekekkel - édesapámékkal - a kertbe. Ezt a hagyományt mi is tovább vittük, a legszebb nordmann fenyőnk nálunk is karácsonyfaként kezdte otthon. Na de mit is tettünk azért, hogy ilyen gyönyörű legyen? Íme egy-két fontos tipp, hogy mire figyelj a földlabdás fenyő gondozásánal!
Mire figyeljünk, amikor hazavisszük földlabdás fenyőnket?

- Az újonnan vásárolt fenyőt akkora cserépbe, konténerbe ültessük, hogy kényelmesen beleférjen a földlabda, és mellé még bőven tegyünk laza, jó minőségű virágföldet.
- A zsákvásznat, amely a földlabdát borítja, ne szedjük le, mert ez összetartja és védi a gyökérzetet! Csupán a kötözőzsinórt vágjuk le róla!
- Eleinte tartsuk kint a hidegben, majd fokozatosan vigyük be a téli fagyokból a meleg, 20-22Co-os lakásba. Egy-két hétre érdemes pincébe, garázsba tenni, ahol hozzászokik a melegebb helyhez.
- A szobában radiátortól, tűzhelytől távol, ablak közelébe helyezzük el! Padlófűtéssel ellátott helységben kisebb asztalra, emelvényre tegyük, hogy ne érje közvetlen meleg!
- Ügyeljünk rá, hogy az izzók magas hőmérséklete megbolygatja a fenyő téli nyugalmi, regenerációs időszakát, ami károsodáshoz, később pusztuláshoz is vezethet! Ha lehet, kisebb fényerejű égősort válasszunk!
- A LEGFONTOSABB!: a lakásban a fát naponta-kétnaponta öntözzük, és minden nap egyszer, de inkább kétszer spricceljük le kézi permetezővel! Ilyenkor az égősort áramtalanítsuk! A fenyőfélék a tűleveleken keresztül párologtatnak, emiatt könnyen kiszáradhatnak, hiába öntözzük a gyökerüket. Ezt sajnos kevés helyen mondják el, pedig a földlabdás fenyő gondozásának éppen ez a lelke.
- +1 tipp: Igyekezzünk minél rövidebb ideig bent tartani földlabdás fenyőnket a szobában! Jó ötlet karácsony után a teraszra kitenni, ahol a szobából továbbra is gyönyörködhetünk benne. Természetesen itt se feledkezzünk meg arról, hogy fagymentes időben 2-3 naponta megöntözzük!
A földlabdás fenyő kiültetésének 6 aranyszabálya
-
A hely előkészítése: Célszerű komolyabb fagyok előtt előkészíteni az ültető gödröt, ahová majd az ünnepek után kerül földlabdás fenyőnk. A gödör kétszer olyan mély és széles legyen, mint a földlabda, és ültetésig érdemes szalmával feltölteni, hogy megóvjuk az átfagyástól a földet, - megkönnyítve később az ültetési munkálatokat. Betakarhatjuk deszkával, elkerülendő az esetleges téli „gödörbeesős” baleseteket.
-
Fokozatosság: Kiültetés előtt szintén fokozatosan szoktassuk fenyőnket a hideghez. 5-8 napig tegyük pincébe, garázsba, hogy legyen ideje akklimatizálódni (10Co körüli hőmérséklet az ideális.). Egy napsütéses, melegebb téli napot válasszunk a kiültetéshez, megkönnyítve ezzel saját munkánkat is.
-
Vízellátás: A gödörbe öntsünk 2-3 liter hideg vizet, és hagyjunk pár percet, amíg ezt a kis mennyiséget beissza a talaj! Fontos, hogy rendszeresen öntözzük elültetett fánkat! Kezdetben hetente egyszer, majd a begyökeresedés után egyre ritkábban. Az első évben, nagyon-nagy nyári kánikula esetén két-három naponta esténként egy vödör vizet nyugodtan rá lehet borítani egy-egy fenyőre.
-
Gyökérvédelem: A juta zsákot hagyjuk a gyökéren, csak a kötözőzsinórt vágjuk le róla! Szedjük ki a szalmát a gödörből, szórjunk bele laza virágföldet! Feltétlenül lássuk el megfelelő tápanyaggal új fenyőnket, hogy elősegítsük akönnyebb gyökeresedést!
-
Tápanyag: Mi tápanyaggal ellátott Jóföldbe ültetjük a fenyőket, amihez csak mikorrhiza gombát és alginitet adunk. Az alginit nagy előnye, hogy nagyon olcsó, természetes anyag, és rendkívül hatékony. Beültetés után szalmával, vagy 5-8 cm vastag mulcsréteggel takarjuk a talajt fagykárok ellen. (Amennyiben nem Jóföldet vásároltunk új fenyőnknek, hanem általános virágföldet, akkor DCM vagy Substral örökzöld tápot feltétlen keverjünk a virágföldbe!)