Így tüntesd el a foltokat a gyepből!
Sárgálló foltok, hópenész, vakondtúrások? Az olvadást követően előbukkanó gyep szomorú látványt nyújthat. A helyreállítást a felszíni nedvesség elszivárgását követően lehet elkezdeni (a növekedésnek indult zsenge fűszálakat ugyanis könnyen kitéphetjük, ha még túl nedves a talaj). Amíg a talaj nagyon nedves, lombseprűvel szedjük össze a leveleket, kiszóródott fenyőkérget, gallyakat a fűről!
A nem túl ragacsos talajon a gyepszellőztetés a legfontosabb teendő. Az elszáradt fűnyesedéket, a gyomokat távolítjuk el a fű közül, így fellélegezhet a gyökérzóna, és könnyebben indul növekedésnek a fű. Ezt végezhetjük lombseprűvel, gereblyével, de a legszakszerűbb és legeredményesebb: kézi vagy gépi gyepszellőztetővel.
Hogyan tüntessük el a FOLTOKAT A FŰBEN?
A gyanús foltokat, túrásokat gereblyézzük el, majd felülvetéssel (fűmag kiszórása) és trágyázással szűntessük meg! A hópenész a hosszan elhúzódó olvadás, a nyirkos hűvös időjárás következménye. Megelőzhetjük a helyes tápanyag-utánpótlással, illetve 1-2 őszi permetezéssel.
MILYEN GOMBAÖLŐT HASZNÁLJAK, HA MÁR MEGTÖRTÉNT A BAJ?
Fontos, hogy védekezzünk a fertőzés tovább terjedése ellen Switch WG gombaölő szerrel. 25g Switch WG-t bekeverek 10l vízbe, és 200m2 területre kipermetezem. Ha még csak 1-2 folt jelent meg, öntözőkannával is kijuttathatjuk, de a permetezés mindig hatékonyabb. Tavasszal csak tartós 10°C feletti időben kezdjünk permetezni! BIO megoldásként Trifenderrel vagy Polyversummal védekezhetünk.
Fontos! Trifendert, Polyversumot, Switchet együtt ne használj! Csak az egyiket válaszd mert közömbösítik egymás hatását!
MILYEN A JÓ GYEPTRÁGYA?
A rövid, gyors hatású ammónium-nitrát vagy pétisó 7-10 nap alatt nagyon gyors, látványos növekedést eredményez, de 20 napos hatása után a gyep kifullad, hirtelen legyengül. Régebben nagyapáink ezt használták, mára azonban köztudott, hogy a talajt könnyen tönkre tehetjük vele.
Ezzel szemben a 2-3 hónapos hatóidejű, hosszú hatású gyeptrágya fokozatosan, 90-100 nap alatt adja le a nitrogénnel együtt a többi (foszfor, magnézium, kálium, vas...) fontos tápanyagot a gyep számára. Erre használok én Substral hosszú hatású 100 napos gyeptrágyát. Emellett nagyon jó választás az ICL (Everris), vagy tavaszi gyeptrágyáit. (Maintenence, All Round vagy Full Season.) Ezek gyors regenerálódást biztosítanak a télen kissé meggyengült, kisárgult fűnek. Bio kertekbe a DCM Tavaszi gyeptrágyája.
A legtöbb gombás gyepbetegség összefüggésben van a nedvesség- viszonyokon kívül a növények tápanyag-ellátottságával is. A legtöbb betegség kiindulópontja a túl sok nitrogén hatására bekövetkezett túlzott-megnyúlt növekedés, vagy épp a nitrogén hiánya.
A gyepfejlődést nem csupán a kijuttatott tápanyagok mennyisége, hanem azok felvehetősége befolyásolja. Ezért fontos, hogy a talajunk megfelelően jó minőségű legyen, ne legyen kimerült vagy elnitrátosodott! Talajunkat javíthatjuk különböző talajjavítókkal. (pl. HuminPower G, Humuszol, Vivimus...).
Ha a gyepszellőztetés után gyepünk kicsit ritkás, utánvetéssel sűríthetjük. Fontos, hogy ugyanolyan fűmagot használjunk, mint amilyennel először bevetettük a terültet! Ellenkező esetben a gyepünk majd itt-ott, foltokban lassabban nő, néhol sötétebb színű, máshol gyengébb szálú lesz. Érdemes tehát megjegyeznünk, milyen fűmagot használunk.
Kellemes kertészkedést kívánunk!
Hartai Orsolya