Miért is fontos, hogy milyen fűmagot "szórjunk ki" a talajra? Érdemes jól megfontolni a döntést, és nem találomra a legolcsóbbat levenni a polcról.
Ha ugyanis legközelebb egy másik fajta magkeveréket vásárolunk, az új típus valószínűleg lassabban vagy gyorsabban nő, világosabb, vagy haragosabb zöld lesz, könnyebben kiszárad, vagy épp ellenkezőleg: inkább a napos helyet kedveli. Ilyenkor fogad bennünket a kertbe kiülve a kesze-kusza, foltos, összevissza növő fűfelület az egyöntetű, szemnek is kellemes látványt nyújtó, üde zöld gyep helyett. Tehát mindenek előtt olyan fűmagot vásároljunk, - és onnan -, amilyet legközelebb is be tudunk szerezni!
A megfelelő fűmag kiválasztása
A vetőmagboltokban, gazdaboltokban és kertészetekben ma már számtalan fűmag-fajta közül választhatunk. Mégis, mi alapján döntsünk?
A leggyakoribb típusok a pázsit-, sport-, taposást tűrő, nyírást ritkán igénylő, illetve az árnyék- vagy szárazságtűrő fűmagkeverékek. A számunkra megfelelő fűmagkeveréket a mi igényeink és a hely adottságai határozzák meg. A pázsit fűmagok inkább a kert díszeként szolgálnak, ahol kevés igénybevételnek vannak kitéve, igen nagy az öntözés- és ápolási igényük. Ezeket akkor javasoljuk, ha van otthon öntözőrendszer, vagy mi magunk rendszeresen gondoskodunk a megfelelő vízellátásról, ápolásról. Ilyen a Rédei Kertimag Pázsit fűmagkeveréke, a Barenbrug Resilient Blue Lawn, a Landscaper Pro Performance fűmagkeveréke.
A sport fűmagkeverékek jó ellenálló-képességgel rendelkeznek, nagyobb igénybevételt is elviselnek. Könnyebben regenerálódnak egy-egy szülinapi gyerekzsúr, vagy egyszerű családi hétvége után, ahol a gyerekeink a kutyánkkal hancúroztak, vagy éppen focimeccset játszottak a szomszédokkal. Ilyenek: Barenbrug RPR Lawn extra erős fűmagkeveréke, a Rédei Kertimag Margitsziget keveréke, kisebb helyekre a Rédei Kertimag sport fűmagkeveréke, vagy a ZKI Taposást tűrő fűmagkeverék.
A szárazságtűrő fűmagok jobban viselik az aszályos időket, könnyebben átvészelnek egy-egy nyaralást öntözés nélkül. Könnyebben regenerálódnak egy kis szárazság után. Ilyen helyekre jó választás a Barenbrug Water saver fűmagját, a Rédei Kertimag Mediterrán, A Lanscaper Pro Sun and Shade, fűmagjait, kisebb felületre a ZKI 1kg-os kiszerelésű szárazságtűrő fűmagkeveréket.
A dísz- vagy gyümölcsfákkal beültetett kert árnyékos, zegzugos részeiben az árnyéktűrő fűmagkeverék az, ami nem lesz ritkás, gyér hatású. Ilyenek: Landscaper Pro Sun and Shade, Barenbrug Shadow and sun fűmagok, kisebb területre a ZKI árnyéktűrő fűmagkeverék. Fűmagjaink közül itt választhatsz.
Ha hirtelen, gyors növekedésű fűmagot keresel, akkor leggyorsabban csírázó fűmagok: Barenbrug S.O.S Quick Repair fűmagja, vagy a Landscaper Pro Rapid fűmagkeveréke.
A gyeptelepítés menete
-
Talaj előkészítése: a jó minőségű földet alaposan lazítsuk fel (gyepszellőztetővel, vagy rotációs kapával), majd rögmentesre gereblyézzük el!
-
Hengerelés: hengereljük egyenletesre a talajt!
-
Kissé morzsalékosra, finoman tgerebylézzük át a talaj felszínét- szórjuk ki az indító trágyát és a fűmagot! Fontos, hogy egyenletesen szórjuk ki, így nem lesz foltos a gyepünk a későbbiekben. Érdemes egy jobb gyeptrágyaszórót beszereznünk - erre a későbbieben is szükségünk lesz, ha igazán egyenletes, szép pázsitot szeretnénk.
-
Ezután hengereljük le a felületet, majd öntözzük be a magokat! Ne hagyjuk kiszáradni a területet, amíg a fű szépen kizöldül! Naponta 3-4 alkalommal finom permettel öntözzük be a gyepet, amíg nem gyökeresedik be biztonsággal!
Utánvetés menete:
-
Gereblyével alaposan "kaparjuk meg" a felületet! Amennyiben nagyon tömör a talajunk, érdemes gyepszellőztetést végeznüi.- Erre a célre vannak kézi gyepszellőztető gerebylék, vagy eletromos gyepszellőztető késszüléket is bérelhetünk, beszerezhetünk. Ezzel eltávolítjuk felesleges, elhalt fűszálakat a területről.
-
Vessük el a fűmagot és az indító gyeptrágyát!
-
Szórjunk 1-2 mm vastagságú virágföldet a magvakra! Ezzel védelmet nyújtunk a gyors kiszáradás és a madarak kártétele ellen.
-
Henegereljük le (vagy amennyire lehet, egyenletesen tapossuk meg) a területet!
-
Ne hagyjuk kiszáradni friss etésünket, amíg a friss fű meg nem nő!