Az elmúlt néhány évben elég sokszor felmerül ez a sokat vitatott kérdés, így szeretnénk összeszedni milyen előnnyel és hátránnyal járhat az ásás a kertünkben.
A talaj felásásának előnyei
-
Levegőztetés: A talaj felásása javítja a levegő és víz áramlását, ami kedvez a gyökerek fejlődésének. Az ásás során a talajban lévő légbuborékok felszabadulnak, ami javítja a talaj oxigénellátottságát.
-
Tápanyagok elérhetősége: A felásott talajban a tápanyagok jobban elérhetők a növények számára, mivel az ásás során a különböző rétegek összekeverednek.
-
Gyomirtás: Az ásás segíthet a gyomok eltávolításában, mivel a gyökereik is felszínre kerülnek.
-
Talajszerkezet javítása: Az ásás segíthet a talaj szerkezetének javításában, különösen a tömörödött talajok esetében.
-
Csapadékhasználat javítása: A lazább talaj jobban megköti a vizet, ami kedvez a gyökérzet és a növények fejlődésének.
-
A fertőzött növényi részek beforgatásával a kórokozó gombák kedvezőtlen körülmények közé kerülnek, ami nem kedvez a szaporodásuknak. Ezzel megakadályozhatjuk a spórák szóródását.
Az ásás hátrányai
-
Talajerózió: A felásott talaj könnyebben lemosódik, különösen esős időszakokban, lejtős területeken. Hosszútávon a szél és a víz elhordja a talaj felső rétegét, csökken a talaj tápanyag- és humusztartalma, romlik a talajszerkezet és a talaj termőképessége.
-
Organikus anyagok elvesztése: Az ásás során a talaj felső rétege, amely gazdag szerves anyagokban, könnyen sérülhet.
-
Ökoszisztéma zavarása: Az ásás megzavarhatja a talajban élő organizmusok, például a földigiliszták és mikroorganizmusok életét, amelyek fontosak a talaj egészségének fenntartásában. Az a baktérium vagy gomba, ami jól érzi magát 15 cm mélyen, az nem érzi jól magát 5 cm mélyen. A talaj jó szerkezetének kialakításához szükség van talajlakó mikroorganizmusokra, elsősorban gombákra pl. mikorrhiza gombák által kiválasztott glomalin fehérje az, ami összetapasztja a talajszemcséket, így téve morzsalékossá a talajt.
-
Az ásás szárítja a talajt, ami szintén halálos kimenetelű lehet a talajban élő mikroorganizmusok számára. Ásás során könnyen megsérthetjük a már meglévő növények gyökereit.
-
Gilisztajáratok roncsolása: A kialakult járatokat tönkretesszük, kezdhetik elölről a hasznos munkájukat.
-
Energia- és időigény: Az ásás időigényes és fizikailag megterhelő munka lehet, különösen nagy területeken. Csak akkor végezzük, ha jól átgondoltuk, hogy szükséges!
Akkor ássunk vagy ne ássunk?
A talaj felásása, átforgatása nem feltétlenül nem kívánatos tevékenység, de ésszel alkalmazzuk, indokolt esetben. Az ásás elhagyása (No Dig módszer) után komposzt használatával, talajtakarás alkalmazásával nagyjából 3 év alatt áll be a természetes rendszer. Helyreáll a talajszerkezet, növekszik a mikroorganizmusok száma, javul a vízmegtartó képesség, ezáltal javul a növényeink egészsége.
Mivel állíthatjuk helyre a felborult talajéletet?

-
Mikorrhiza gombák alkalmazásával: Bár az egészséges talajban természetesen is megtalálhatók a mikorrhiza gombák, dúsítani, változatosabbá tenni sosem árt! Ehhez két termékünk áll rendelkezésre: Ilyen a Mikomax mikorrhiza készítményünket, mely 6 gombatörzset tartalmaz, hogy bármilyen talajtípusban fel tudjon szaporodni az, ami ott jól érzi magát, vagy a Symbivit mikorrhiza késztményünk. A mikorrhiza gombák kapcsolódását elősegíthetjük Kitozánnal, amely a természetes kitozán vizes oldata. A rovarok és gombák szöveteiben előforduló kitinhez hasonló különleges anyag, amely egyúttal a növényeket immunreakciókra készteti.
-
A talaj humusztartalmának növelése: Minél többféle eredetű szerves anyaggal dúsítjuk, annál jobb! Lehet állati eredetű komposztált vagy granulált marha- ló-, vagy tyúktrágya, kész (2-3 év alatt beérett) növényi komposzt, illetve növényi eredetű huminsav, mely évmilliók alatt lebomlott növényi eredetű humuszforrás. Ehhez a változatos forráshoz elsősorban a Danuba Blackjak, vagy a Biokiskert Kelaterra folyékony humuszát ajánljuk.
Nagyon kedvelt termékünk az egyedülálló gilisztahumuszt tartalmazó folyékony Bioremiq készítményünk. Ez a gilisztahumusz alapú növénykondícionáló készítmény baktériumtrágya tartalmának köszönhetően támogatja a növények élettani folyamatát, és javítja a talajminőséget.
-
Baktérium készítmények használata:
- Ilyenek például a nitrogénkötő- és cellulózbontó baktériumot tartalmazó készítmények, melynek használatával nem csak elősegíthetjük a növényi cellulóz lebontási folyamatait, vagyis komposztálódást, hanem egyúttal nitrogénnel is dúsítjuk a talajt. Így a komposztálódás folyamatához szükséges nitrogént nem a talajból fogja elvonni a baktérium, hanem saját maga megtermeli, ami a folyamathoz szükséges. Ezzel elkerülhető az ún. pentozán hatás (átmeneti nitrogénhiány). Ilyen termékünk jelenleg az AgriN, vagy a nemsokára nálunk is elérhető Danuba Ino Bact N-Cell is.
- A BactoFil® készítmények összesen 10 baktériumtörzset tartalmaznak, amelyek egymás hatását jól kiegészítve és erősítve együttesen biztosítják a növények számára optimális talajfeltételeket. A szerves anyagokat úgy alakítják át, hogy a növények azokat képesek már felvenni, így sokkal nagyobb erőforráshoz, azaz táplálékhoz több jutnak a növények.
-
A szerves tápanyagok talajba juttatásáról soha nem feledkezzünk meg,
hiszek ezeket lebontva tudnak a talajlakó baktériumok, gombák igazán hatékonyan együttműködni. Ilyenek a szarvasmarha trágya, a Siforga, a Substral lótrágya pellet, a Substral Naturen termékcsalád tagjai, a DCM szerves trágyák, illetve a Beckmann gyep-és növényápoló család termékei, vagy az idei év méltán legnagyobb sikernek örvendő Greengem komposztpellet. Mindegyiket jó szívvel ajánljuk kertbarátaink figyelmébe.
Kellemes kertészkedést kívánunk! - ...mert kertészkedni jó!