Az én orchideáim leginkább az ásványvizet szeretik, de van, aki állott, enyhén cukros csapvízzel öntözi őket. Kipróbáltam, nekem az ásványvíz jobban bevált.
Tudtad?
Az orchideák egy része eredetileg a trópusi erdők lakói, ahol a fák ágain él, léggyökereket fejlesztve kapaszkodik meg. Miért olyan kedvelt különlegesség hazánkban is? Mert akár 4-6 hónapig is virágzik. Tudtad, hogy az egyik legigénytelenebb növényünk? Íme, 5 tippünk:
Hol érzi jól magát?
A nemesítők kitartó munkájának köszönhetően egyre jobban alkalmazkodnak az európai időjáráshoz, a lakás körülményeihez. A lepkeorchidea optimális hőmérsékleti igénye: télen: 18-23°C, nyáron: 18-27 °C. Szerencsére ez a legtöbb lakásban megegyezik a "szobahővel". (10-15 °C a növekedése leáll, és az épp fejlődésben levő bimbók lehullnak. A melegebb és szárazabb körülmények között túl sokat kell párologtatnia, ez elveszi az erejét és védekezésképpen szintén leáll a növekedése.)
Szerencsénkre a lepkeorchidea számára az átlagos szobai 50-60%-os páratartalom épp ideális. Ha kicsit szárazabb otthon a levegő, állott vízzel permetezgetni is lehet heti egy alkalommal. Ne álljon a levelein víz, nehogy rothadásos betegségségek támadják meg! Más orchidea fajok a 70-80%-os páratartalmat kedvelik.
Ha nyáron kitesszük a kertbe a növényeinket, akkor naptól védett, árnyékos helyet keressünk számára, ne érje közvetlen erős, égető napsugárzás!
Mikor öntözzük?
Általában a heti egyszeri öntözés elegendő számára. Ne álljon vízben, mert gyökerei megfulladnak! A legjobb, ha átfolyatunk a cserepén egy-két deciliter tápoldatos vizet, de én leginkább beáztatom 10-15 percre.
Milyen vízzel öntözzünk?
Legjobb az esővíz, vagy a szénsavmentes ásványvíz. Mivel sok vizet nem ’iszik’ egy orchidea, így 1 liter ásványvíz akár több hónapra is elegendő lehet. Léteznek már orchideák számára kifejlesztett kaspók is. Ezek lényege, hogy a kaspó alján van egy perem, mely nem engedi a cserepet teljesen a kaspó aljára, így a felesleges víz kifolyhat és egy kevés maradhat is a kaspó aljában (max. 0,5 cm). Ez a kevés víz megfelelő páratartalmat biztosít a növényünk gyökereinek.
Az orchidea tápanyagigénye
Az ochideaföld igen kevés tápanyagot tartalmaz, melyet a növény gyorsan felemészt. Saját erejéből a rengeteg virágot nem tudja fenntartani. A tápozást a virágzáshoz kell igazítani. A bimbók megjelenésétől hetente, elvirágzástól az újabb bimbók megjelenéséig pedig bőven elegendő kéthetente tápozni. Az orchideák legtöbbször télen virágoznak, nyáron pedig a leveleket és a gyökereket fejlesztik. Mindenképpen orchideák számára kifejlesztett tápanyagot adjuk, mert ezekben találhatók a számukra szükséges tápelemek megfelelő formátumban. Mindegy, hogy folyékony, szilárd, vagy táprúd.
Fontos! Átültetés után, csak kb. 3 hét elteltével kezdjük meg a tápanyag-utánpótlást, nehogy a sérült gyökereket megégesse a tápanyag! Átültetés esetén csak orchideaföldbe ültessük, másban nem érzi jól magát!
Fontos-e az átlátszó cserép?
Inkább praktikus. A növény gyökere képes fotoszintetizálni és a cserépen átjutó fényt tudja hasznosítani, illetve ellenőrizni tudjuk a gyökerek állapotát. Ha nem kapunk ilyen cserepet, vagy nem illene a környezetbe, nyugodtan ültessük sima agyag vagy műanyag cserépbe! A növény léggyökereit kifelé növeszti majd a fény felé, semmiképpen ne vágjuk le a cserépből kószán kinövő léggyökereket!
Fán lakó életmódja által gyökerei kapaszkodó gyökerek is, nem csak a tápanyagfelvételt szolgálják. Ezeket a gyökereket nem szabad levágni cserépben tartott orchidea esetében sem. Minden levél tövéből képes virágszárat fejleszteni. A virágszárak elfásodnak, és akár 30 darab virágot is képesek hozni. Ha elvirágzott, a virágszárat vágjuk vissza, 3-4 ízközt hagyva utóvirágzásra serkenthetjük. Az utóvirágzáskor hozott virágok kisebbek, de ugyanolyan szépek. A Phalaenopsisok nálunk télen virágoznak, nyáron inkább leveleket fejlesztenek. Ennek oka az, hogy a trópusi őserdőhöz hasonlóan a nappali meleg és az éjszakai lehűlés kedvezően befolyásolja a növény életfolyamatait, vagyis a lehűlés következtében szabadulnak fel azok a hormonok, melyek a virágzást hozzák létre.
Az orchidea betegségei
Az orchi dea alapvetően nem beteges növény, és könnyű "meggyógyítani". Télen leginkább a gyapjas pajzstetű vagy a pajzstetű támadja meg, ritkábban takácsatka. A gyapjas tetű esetében kicsi, szemmel jól látható "szőrős", fehér kis pamacsok jelennek meg a levelek elágazásánál, a bimbókon, száron. Sokszor láthatjuk, ahogy lassan mozognak is. Nagyítóval a lábuk, testük is jól kivehető.
A kemény páncélű pajzstetű már makacsabb állatka, de könnyen felismerhető. 1-2 mm széles fehér, szürke, barna színű kemény burkok jelennek meg leginkább a levél alsó felén (fonákán), először az erezeten, majd a száron, bimbókon. A kemény páncél védi a kártevőt, oda van tapadva a növényre, nem tudjuk könnyen letörölni.
A takácsatka szabad szemmel nehezebben felismerhető, nagyon apró, nagyítóval észrevehető állat. Finom pókhálós bevonatot képez a levél fonákán, később az egész növényen. Az apró szívogatások eredményeképpen a levél kivilágosodik, "ezüstös" színűvé válik. Legkönnyebben permetezéskor vehetjük észre a pókhálós anyagot.
Ezen kártevők ellen nagyon könnyen védekezhetünk. A beteg növényt finoman mossuk le, töröljük át a leveleit enyhén szappanos vízzel! Figyeljünk rá, hogy ez a víz ne mosódjon bele a talajba! Ha a növény levele, szára virágja már nem vizes, permetezzük le Substral Celaflor Careo vagy Compo Triathlon sprayvel. Fontos, hogy a megfelelő szellőzést ilyenkor biztosítsuk a helyiségben! (Én ezt a procedúrát én a fürdőszobában végzem, nem a parkettán, vagy a bútoron.) Egyúttal télre én mindig rovarölő táprudat szúrok a talajba, hogy a növény gyökéren keresztül is felvehesse ezeket az anyagokat, ellenállóbb legyen.
Sajnos csak egyetlen ilyen táprúd létezik, és ez is nehezen beszerezhető. Ez a Substral Celaflor 2in1 rovarölő táprúdja. Bekeverős szerként használhatunk tetvek ellen Mospilant, atkák ellen Nissorunt vagy Flumiteot.
Szeretnél hasonló, érdekes kert- és növényápolási tippeket kapni? Add meg e-mail címedet, legyél LatinKert-Barát tagunk Te is!
Kattints ide, és az oldal alján iratkozz fel!