Levélzöldségek Saláta- Káposzta- Brokkoli- Karfiol-, Spenót, Sóska
A káposzta a veteményeskert egyik leginkább tápanyag- fény- és vízigényes növénye. A vetésforgót mindenképpen tartsuk be a káposztaféléknél (fejes káposzta, karfiol, kelkáposzta, karalábé, brokkoli), így sok betegséget megelőzhetünk. A saláták csoportosítása: Termesztési időszak szerint: hajtatási (ősz, tél, tavasz), szabadföldi (tavasz, nyár, ősz) és áttelelő fajták. Levelek típusa szerint: fejes saláta, jégsaláta, batávia, tépősaláta. Különleges salátaféleségek: római saláta (kötötősaláta), cikória, endívia, rukola, madársaláta vagy mezei saláta.
Hasznos tanácsok saláta termesztéséhez: Nagy melegben ne próbálkozzunk salátafélék vetésével, mert 20 0C feletti talajhőmérsékleten vontatottan csíráznak. 25 0C felett a csírázóképesség már csak 50%! A nyári salátafajtákat (Attrakció, Lento) félárnyékba vessük, és gyakori öntözéssel hűtsük a talajt!
Soha ne ültessük a salátapalántánkat mélyebbre, mint eredeti helyükön voltak, mivel ez a szártő rothadásához vezethet. Ültetéskor nagyon vigyázzunk, hogy a saláták közepét ne takarjuk be földdel! A tépősaláták fejet nem képeznek, sok zsenge levelet hoznak. Szakaszosan vethetők. A levelek fentről lefelé haladva folyamatosan szedhetők. A növény hamar regenerálódik, de egy alkalommal 4-5 levélnél többet ne szedjünk le egy tőről!
A saláták csoportosítása:
Termesztési időszak szerint: hajtatási (ősz, tél, tavasz), szabadföldi (tavasz, nyár, ősz) és átteleő fajták.
Lebelek típusa szerint: fejes saláta, jégsaláta, batávia, tépősaláta
Különleges salátaféleségek: római saláta (kötötősaláta), cikória, endívia, rukola, madársaláta vagy mezei saláta
A káposzta a veteményeskert egyik leginkább tápanyag- fény- és vízigényes növénye. A vetésforgót mindenképpen tartsuk be a káposztaféléknél (fejes káposzta, karfiol, kelkáposzta, karalábé, brokkoli), így sok betegséget megelőzhetünk. A káposztafélék vegyszermentes rovarok elleni védekezéséhez a zsálya, fokhagyma és paradicsom leveléből készíthetünk permetlét: Vegyünk 150g levelet vagy fokhagyma gerezdet és öntsünk rá 5 liter forrásban lévő vizet! Hagyjuk állni 30 percet, majd szűrjük le! Miután kihűlt, higítás nélkül permetezhetjük a káposztafélékre. A zsálya és a fokhagyma nemcsak rovartóként, hanem fungicidként (gombaölő) is nagyon hatásos. Növénytársítási ötlet: Érdemes zellert vagy paradicsomot vetni a káposztafélék közé a káposztalepke hernyói ellen.