Milyen gyakran nyírjuk a füvet?
- Rendszeres fűnyírás: sűrűbb gyep, erősebb gyökerek
A gyeppel kapcsolatos feladatok közül a leggyakrabban végzendő munka a fűnyírás. A rendszeres fűnyírás elősegíti a gyep sűrűsödését, a gyökerek erősödését. Fontos, hogy a pengék elég élesek legyenek,ellenkező esetben a sérült, tépett felületen barnulás jelentkezik. Ezáltal a pázsit sápadtnak, sárgának, kiszáradtnak tűnik. Ideális a május-augusztusi időszakban a heti egyszeri fűnyírás. Ebben az esetben lesz igazán dús, zöld és látványos a pázsitunk.
Persze, erre nincs mindig időnk, hiszen hétvégén családi programok, pihenés, kirándulás, kikapcsolódás az elsődleges. Mindenesetre ha szép pázsitot szeretnénk, a füvet legritkábban kéthetente nyírjuk le a szép, egészséges növekedés érdekében!
Természetesen a legszebb gyepfelületet az automata robotfűnyíróval érhetjük el, ami folyamataosan milliméternyi hosszúságot vág le a fűszálakból, és nem is termel fölösleges nyesedéket. Persze itt mérlegelni kell, mennyi pénzt áldozunk a kertápolásra. Érdemes körbenézni, mikor akciósak az automata robotfűnyírók, hátha mégiscsak bevállalunk egyet. Tény és való, megkönnyíti a mindennapjainkat, és nagyon szép lesz tőle a fű. Ha mégsem ezt választjuk, nagyon előnyös, ha a fűnyírónk magassága állítható.
Mekkorára nyírjuk?
A díszpázsitot 2-3, az intenzíven használt pázsitot 3-5cm magasságúra célszerű nyírni. A forróbb nyári napokban érdemes 1-2 cm-rel magasabbra hagynunk, mert így a fűszálak jobban árnyékolják egymást. Ezáltal a gyep jobban viseli a szárazságot.
Ha nagyon megnőtt a füvünk (pl. nyaralás, vagy sok eső miatt), ne nyírjuk hirtelen rövidre! Ilyenkor a fűszálmaximum egyharmadát vágjuk le, és a következő fűnyírást tervezzük egy kicsit hamarabbra! Azonban a gyakori fűnyírással az elraktározott tápanyagot elvesszük a fűtől, és pázsitunk gyengülését, sárgulását megelőzendő az elvesztett tápanyagot pótolnunk is kell.
Milyen gyeptrágyát használjunk a meleg nyári napokon?
Nyáron, a szárazabb időszakokban, a tűző napon vigyázzunk, mert a trágya kiégetheti füvünket! Ha a pázsitunk kicsit sárgul és tápanyagra van szüksége, használhatunk folyékony gyeptrágyát. Ezt is inkább az esti órákban juttassuk ki, semmiképpen sem az erős napsütésben! Folyékony gyeptrágya a Substral növényvarázs gyeptrágya, a Pázsitdoktor,
Apró szemű, lassan oldódó, egyenletes tápanyageloszlású a Substral Hosszú hatású gyeptrágyája, nyugodtan kiszórhatjuk a nyári estéken is, érdemes azonban beöntözni utána a gyepfelületet. Nagy felületre szintén jó a nyári, stresszes időszakokra kifejlesztett Everris Stress Control gyeptrágya. Ezt szintén este juttathatjuk ki, és be kell öntözni! Itt a golyócskák megmaradnak a fűszálak között, de egyenletesen kijuttatva nem égeti ki a füvet.
Aki nem szeretne műtrágya granulátumot használni a kertjében, annak DCM BIO gyeptrágya családját javasoljuk, ezen belül a kimondott nyári, kissé sárgult fűre a DCM Stresszkezelő gyeptrágyát. Beöntözve ez a táp azonnal oldódik, így gyerekek és kutyák, háziállatok sem tudják felszedegetni.
Ha S.O.S segítségre van szükségünk, a hozzáadott vas és magas nitrogéntartalom segítségével a Substral villámgyors zöldítő gyeptrágyája pár nap alatt szembetűnő és látványos eredményt hoz a kisárgult gyepfelületen. A hétvégi grillpartira pár nap alatt helyrehozhatjuk a kissé lestrapált füvünket.