Leírás
A Fringed dáliák igazi különlegességek a dáliafajták között. Nevüket a szirmok csipkézett, rojtos széléről kapták, amely különleges, fodros hatást kölcsönöz a virágoknak. Ezek a lenyűgöző virágok sokféle színben pompáznak, a lágy pasztelltől az élénk, vibráló árnyalatokig, gyakran látványos színátmenetekkel. A Fringed dáliák nemcsak gyönyörűek, hanem viszonylag könnyen nevelhetők is. Napfénykedvelők, és jól vízelvezetett talajban érzik magukat a legjobban. A megfelelő gondozás mellett akár 90-120 cm magasra is megnőhetnek, ezért ideálisak vágott virágnak, kerti dísznek vagy akár méh- és pillangócsalogató növénynek. Virágzási időszakuk nyáron kezdődik és egészen az első fagyokig tart, így hosszú hónapokon keresztül díszíthetik a kertet vagy a teraszt. Eleganciájukkal és különleges textúrájukkal minden virágágyás ékkövei lehetnek.
A fodros "fringed" szirom minden tekintetet magára vonz, aki megfordul a virágoskertben. A nagyvirágú fringed dáliákat leginkább virágágyi kiültetésre ajánljuk, a kert központi, napsütötte részére. Rendszeresen vágva vagy az elnyílott virágokat eltávolítva új és új virágszárakat fejlesztenek, így júliustól a fagyokig folyamatosan virágoznak. A tavaszi fagyok elmúltával, április közepétől ültethetőek a kert naposabb részére. Az igazán gazdag virágzáshoz rendszeres, bőséges víz- és tápanyagellátást igényelnek. A dália nem télálló növény, fagymentes helyen teleltesd!
Ültetési segédlet:
Ültetési idő: IV-V
Virágzási idő: VII-X
Virágmagasság: 90cm
Virág színe: Rózsaszín, külső szegélye fehér
Gumók mennyisége: 1db
Ültetési mélység: 8cm
Ültetési távolság: 60cm
Vélemények
A dália gumók teleltetése
A dália gumók teleltetése kulcsfontosságú ahhoz, hogy a következő szezonban is gyönyörű virágokat hozzanak. Mivel a dáliák fagyérzékenyek, ezért a gumókat a hideg hónapokra fel kell szedni és megfelelően tárolni.
1. Mikor kell felszedni a gumókat? Az első fagyok után, amikor a dália föld feletti része már elszáradt és megbarnult. Várj pár napot a fagy után, hogy a gumók befejezhessék érési folyamatukat, majd kezdheted a felszedést.
2. Hogyan ássuk ki a gumókat? Óvatosan ásd körbe a növényt egy ásóvillával vagy ásóval, ügyelve arra, hogy ne sértsd meg a gumókat. Emeld ki a gyökeret, és rázd le róla a földet! Ne mosd meg, mert a nedves gumók könnyen rothadásnak indulhatnak.
3. Szárítás és tisztítás: Helyezd a gumókat egy száraz, szellős helyre, és hagyd őket kb. 1 hétig száradni! A felesleges földet és az elszáradt gyökereket óvatosan távolítsd el! A száron maradt részt vágd vissza kb. 10 cm-re.
4. Tárolás előkészítése: A gumókat tőzegmohában, fűrészporban vagy homokban tárolhatod, hogy megőrizzék nedvességtartalmukat, de ne legyenek túl nedvesek! Tárold őket száraz, hűvös, fagymentes helyen (kb. 5-10°C). A pince, garázs vagy hűvös kamra ideális. Ne rakd őket műanyag zacskóba vagy légmentesen zárt tárolóba, mert könnyen bepenészedhetnek.
5. Rendszeres ellenőrzés: Havonta nézd át a gumókat, és ha valamelyik rothadásnak indult, távolítsd el. Ha a gumók nagyon kiszáradtnak tűnnek, egy kis permetezéssel visszaadhatod nekik a nedvességet.
6. Ültetés tavasszal: A fagyok elmúltával (április-május környékén) újra elültetheted a gumókat. Az ültetés előtt ellenőrizd az állapotukat, és ha szükséges, vágd le a sérült részeket.
Ezzel a módszerrel a dália gumóid épen átvészelik a telet, és tavasszal újra gyönyörű virágokat hoznak!